TTIP, aktuálně - 31.5. 2016


Český export do USA je vyšší než do Ruska, po deseti letech

Spojené státy americké se loni staly po Evropské unii druhým největším trhem pro české výrobky. Tuzemské firmy podle Českého statistického úřadu minulý rok do USA vyvezly zboží za 92,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 11 procent.
Vývoz do Spojených států tak po deseti letech předčil české exporty do Ruska. Ty loni kvůli zhoršené ekonomické situaci v Rusku, způsobené zejména propadem cen ropy, meziročně klesly více než o 30 procent na 78,3 miliardy korun.
Ještě v roce 2013 přitom činil rozdíl mezi hodnotou českého vývozu do Ruska a USA 46 miliard korun ve prospěch Ruska.
„Hodnota vývozu zboží do USA se od roku 2013 stále zvyšuje. Podle předběžných výsledků se vývoz za posledních 10 let zvýšil téměř dvojnásobně. Loni byl o 42,5 miliardy korun vyšší ve srovnání s rokem 2005,“ řekla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.
Nejvýznamnější položkou na českém exportním seznamu do USA jsou díly proudových motorů. Loni jich Američané odebrali více než za šest miliard korun. V řádu miliard korun se pohybovala také hodnota vývozu pneumatik pro osobní automobily, léků, mikroskopů a rypadel s nakladači.
Díly leteckých motorů a léky jsou mezi prvními třemi položkami i v žebříčku zboží dováženého z USA do Česka. Doplňují je další produkty s vysokou přidanou hodnotou, jako například osobní automobily, vrtulníky, letadla nebo výpočetní technika a integrované obvody. Celkem se loni z USA dovezlo zboží za více než 82 miliard korun, což představuje stejně jako v případě vývozu 2,4procentní podíl mezi partnery pro český zahraniční obchod.
Dalšímu růstu vzájemného obchodu mezi USA a Českem by mohlo pomoci Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Jde o plán na vytvoření největší zóny volného obchodu na světě, která má zahrnovat Spojené státy a Evropskou unii. Její součástí bude snížení cel, harmonizace standardů a odstranění dalších překážek obchodu. Z nezávislé studie, kterou pro česká ministerstva zahraničí a průmyslu vypracovala Vysoká škola ekonomická, Asociace pro mezinárodní otázky a CERGE-EI, vyplývá, že by se český HDP díky TTIPmohl dlouhodobě zvýšit až o jedno procento.
Kdy ale ke schválení TTIP dojde, není jasné. O volném obchodu mezi USA a Evropou se v různých podobách jedná už desítky let. Ratifikace TTIP by se ale v každém případě odehrála až po Obamově odchodu z úřadu a národní parlamenty by musely počítat i s protesty části obyvatel.
Už loni proti TTIP protestovaly desetitisíce lidí v mnoha evropských zemích včetně Česka. Kritici dohody se obávají zejména toho, že Evropa bude muset po jejím přijetí snížit své standardy v oblasti ochrany spotřebitele a životního prostředí nebo omezit své sociální systémy.

***

92,2 mld. korun činil loni celkový objem českého exportu do Spojených států amerických.

Hodnota vývozu zboží do USA od roku 2013 stále roste. Za posledních 10 let se zvýšila téměř dvojnásobně. Iva Ritschelová předsedkyně Českého statistického úřadu

O autorovi| Janis Aliapulios, janis.aliapulios@economia.cz


zpět na seznam článků
 
© 2018 Josef Sátora   |   administrace